top of page

Lupy stomatologiczne dla higienistki

Lupy stomatologiczne są obecnie najpowszechniej używanymi przez lekarzy dentystów i higienistki urządzeniami do powiększania. Stały się standardowym wyposażeniem każdego gabinetu stomatologicznego, gabinetu higieny.



Lupy stomatologiczne dla higienistki stomatologicznej

Idealnie dopasowane, gwarantują komfort pracy, właściwą ostrość widzenia, głębię obrazu, jasność i odpowiednie pole widzenia. Lupy dobiera się indywidualnie i z dokładnością jak okulary  korekcyjne. 


Lupy stomatologiczne złej jakości, niewłaściwie dopasowane lub źle ustawione mogą przyczynić się do przyjmowania nieprawidłowej pozycji w trakcie zabiegów.

Czego konsekwencją będą dysfunkcje układu kostno-mięśniowego i pogorszenie wzroku. 


Moje lupy stomatologiczne - czyli czym kierowałam się przy wyborze moich lup


Ciężar lup –  był dla mnie istostny. Poniewaz im lupy są lżejsze, tym wygodniejsze w użytkowaniu. Dlatego warto wybierać oprawki tytanowe, które dodatkowo są odporne na korozję i mają właściwości antyalergiczne.


Podczas pracy w lupach zawsze ustawiam je wygodnie u nasady nosa i użuwam sznureczka zaciskowego z tyłu głowy. To zmiejsza odczuwanie ciężaru i zabezpiecza przed zsuwaniem się lup podczas pracy. 



Jak dobrać lupy stomatologiczne

Ogniskowa - czyli odległość robocza z jaką zwykle pracuje się przy pacjencie. Odległość od oczu do ust pacjenta. 


Zależy ona od kilku czynników, m.in. od wzrostu użytkownika oraz rodzaju wykonywanej pracy. Waha się zwykle od 30 do 55 cm.  Osoba średniego wzrostu (150-178 cm), pracujący w pozycji siedzącej dobierze lupy o ogniskowej ok. 34 cm, a osoba wysoka (powyżej 178 cm) wybierze ogniskową ok. 42 cm.


Jak zmierzyć swoją ogniskową? 


Przyjmij ergonomiczną, wyprostowaną pozycję pracy, z przedramionami ułożonymi równolegle do podłogi. Pozycja siedząca przy leżącym pacjencie. Poproś kogoś o zmierzenie, ile wynosi odległość od grzbietu nosa operatora do pola zabiegowego - zwykle przyjmuje się punkt patrzenia na górne siekacze pacjenta. Uzyskany wynik to właśnie ogniskowa. 


Powiększenie -  lupy zabiegowe dostępne obecnie na rynku dają najczęściej powiększenie od 2 do 5x.


Praca w powiększeniu czyli lupy stomatologiczne

Jednak dla większości wykonywanych procedur optymalne powiększenie wynosi 2 do 3x.

Sama obecnie posiadam powiększenie 3.0.


Im większe powiększenie tym większe zmęczenie wzroku, gdyż nawet minimalne poruszenie pacjenta powoduje zmianę ostrości w polu widzenia.

Dokonując wyboru powiększenia, należy zatem mieć świadomość, że wraz z jego zwiększaniem będą się zmniejszać głębia ostrości oraz pole widzenia. Wzrost powiększenia wpłynie także na precyzję wykonywanych ruchów. 


Wybierając swoje pierwsze lupy poprostu potestuj. Umów sie z różnymi przedstawicielami, popracuj w lupach bez zobowiązań. Ale OSTRZEGAM, że jak raz założysz nie będziesz chciała już ich ściągnąć. :) Powodzenia.


Comentários


bottom of page