top of page

Zabieg implantologiczny - jak przygotować pacjenta?

W ciągu ostatnich lat wyraźnie wzrosło zainteresowanie leczeniem implantologicznym. Uzupełnienie brakującego zęba implantem jest najlepszą formą odbudowy, o ile zaplanujemy go prawidłowo i otoczymy naszego pacjenta odpowiednią opieką.


zabieg implantologiczny


Bardzo ważne jest także, aby zespół stomatologiczny zaangażował samego pacjenta w cały proces leczenia. Niestety z moich obserwacji wynika, że często przy planowaniu zabiegów implanto-protetycznych zaniedbywany jest periodontologiczny aspekt podejścia do chirurgii czy protetyki.



Czym jest implant?


Implant to sztuczny korzeń zęba chirurgicznie umieszczony w kości szczęki lub żuchwy. Łączy się z kością w procesie osteointegracji i dzięki temu jest na nim możliwe wykonanie konstrukcji protetycznej.



co to jest implant zęba

Implantologia stawia więc wysokie wymagania całemu zespołowi stomatologicznemu. Zadania stają sie złożone, a zabieg implantacji często odbierany jest przez pacjenta jako skomplikowany, co wiąże się z jego stresem i strachem przed zabiegiem.


Zabieg implantologiczny - przygotowanie pacjenta


·    2 tygodnie przed zabiegiem wykonaj u pacjenta higienizację, podczas której omówisz zalecenia po zabiegowe na spokojnie. Zaleć preparaty i leki do kupienia, aby pacjent mógł je wcześniej przygotować. Lub jeśli lekarz zaordynował zabieg w osłonie antybiotykowej przypomnij o zażyciu tabletki przed zabiegiem. Pacjentki poproś o delikatny makijaż w dniu zabiegu lub najlepiej jego brak, a panów o przycięcie wąsów/brody.



czym jest implant

·    Na zabieg implantologiczny pacjent powinien zgłosić się 30 min przed planowanym zabiegiem, aby uzupełnić dokumentację medyczną, a także ponownie omówić zalecenia po zbiegu. Pacjent pozostawia odzież wierzchnią poza gabinetem zabiegowym, dokładnie szczotkuje zęby oraz powinien być poinformowany o zasadach panujących w gabinecie zabiegowym: formie komunikacji, braku wykonywania gwałtownych ruchów, kolejności zabiegu. Niezwykle ważne, aby pacjent przyszedł najedzony na zabieg.


·    Poleca się, aby pacjent kilka razy wypłukał jamę ustną 0,2% roztworem chlorcheksydyny przez min. minutę.


I dopiero wtedy zespół stomatologiczny przystępuje do przygotowania pacjenta i gabinetu do zabiegu:


  • Następuje ubranie pacjenta w sterylną odzież – czepek, chustę na tułów.


  • Dezynfekcja zewnętrzna, czyli dezynfekcja skóry wokół jamy ustnej sterylnym gazikiem zwilżonym roztworem do odkażania skóry. (Pamiętaj, aby przecierać skórę w jedną stronę!)


  • Podczas zabiegu do gabinetu nie wchodzą osoby trzecie, nie biorące udziału w zabiegu. Praca powinna być spokojna i zgodna z zasadami ergonomii.


Sukces każdego leczenia implantologicznego wymaga w pierwszej kolejności, zwrócenia uwagi na dziąsła, odpowiednią higienę pacjenta, jego motywację, zaangażowanie, a dopiero później powinno się oceniać i planować leczenie pod kątem dostatecznej jakości i ilości kości czy techniki zabiegu. Dobre zaplanowanie to więcej niż połowa sukcesu. 



Comments


bottom of page